Prokuplje na dlanu

Друштво

15. фебруар – Светски дан деце оболеле од рака

  • Cutura
  • Hameum
  • Bellavita
  • Toplica gradnja
  • Vip


Објављено: 15.02.2023 u 19:15 | Аутор: 0 коментар(a) 15. фебруар – Светски дан деце оболеле од рака
Foto: free media

Светски дан деце оболеле од рака, 15. фебруар, установљен је 2002. године на иницијативу Међународне конфедерације Удружења родитеља деце оболеле од рака, а данас се обележава у више од 85 земаља широм света. У Србији су прва удружења родитеља деце оболеле од малигне болести, односно рака, почела са радом почетком 90-их година прошлог века. Светски дан деце оболеле од рака је 2013. године у нашој земљи постао део националног Календара јавног здравља.


Овај међународни дан обележава се сваке године у циљу едукације и ефикасног спровођења свих мера које ће омогућити рану дијагностику, одговарајућу терапију, рехабилитацију и бољи квалитет живота деце оболеле од малигних тумора или рака. Сваке године у свету оболи више од 160.000 и више од 90.000 деце премине од малигне болести. Рак у дечјем узрасту чини од 0,4 до 4% свих малигних болести у општој популацији широм света. Три групе обољења: леукемије, тумори мозга и лимфоми, су најучесталије малигне болести у дечјем узрасту. Ове три локализације чине приближно половину свих малигних болести дечјег узраста.

Сагледавајући значај заштите и унапређења здравља једне од најосетљивијих група становништва наша земља се активно укључује у обележавање овог важног датума из међународног Календара јавног здравља. Најважнији задатак како здравствених радника тако и шире друштвене заједнице јесте едукација деце, адолесцената и њихових родитеља у погледу превенције малигних болести првенствено стицањем животних навика које су у корист здравља.


Следећи симпотоми, могу указати на развој рака у детињству:


• Бела тачка у оку, појава нове разрокости, слепило, испупчена очна јабучица;


• Чворић у абдомену / карлици, на глави или врату, у удовима, тестисима, жлездама;

• Необјашњиво трајање температуре, преко 2 недеље;

• Губитак тежине, бледило, умор, лако добијање модрица или крварење;

• Болови у костима, зглобовима, леђима и лако настајање прелома;

• Неуролошки знаци: промене или погоршање током шетње, губитак равнотеже или говора, регресија;

• Главобоља дуже од две недеље, са или без повраћања, увећање главе. Родитељи који примете било који од ових симптома треба одмах да одведу своје дете код лекара на преглед, или код одређеног специјалисте ради консултација. Понекад се дешава да то буде од виталног значаја и због тога је важно не губити време.






Коментари

Нема коментара. Будите Ви први који ће оставити коментар.


Ваш коментар

Пошаљи

Коментари објављени на сајту prokupljenadlanu.rs не одражавају став власника и уредништва, као ни корисника сајта. Ставови објављени у текстовима појединих аутора такође нису нужно ни ставови редакције, тако да не сносимо одговорност за штету насталу другом кориснику или трећој особи због кршења ових Услова и правила коментарисања.

Строго су забрањени: говор мржње, увреде на националној, расној или полној основи и псовке, директне претње другим корисницима, ауторима новинарског текста и/или члановима редакције, постављање садржаја и линкова порнографског, политички екстремног, увредљивог садржаја, оглашавање и постављање линкова чија сврха није давање додатаних информација везаних за текст.

Строго је забрањено и лажно представљање, тј. остављање лажних података у пољима за слање коментара. Коментари који су написани великим словима неће бити одобрени.

Редакција сајта задржава право да не одобри коментаре који не поштују горе наведене услове.


Анкета

Да ли сте за забрану пушења у угоститељским објектима?


Контакт

+381 69 75 53 12

urednistvo@prokupljenadlanu.rs

Пошаљи