Хтели то да признамо или не, технологија постаје све већи део нашег живота и помаже нам у свакодневним активностима. Наши домови полако постају “паметне куће” у којима интегрисани системи функционишу као један и омогућавају нам максималну заштиту и ултимативно уживање у нашој оази мира.
Међутим, поучени сценаријима холивудских филмова и теоријама завере, ипак ћемо се запитати колико је мудро савременој технологији препустити толику контролу. Да ли су машине и паметни софтвери које смо сами креирали, свесни наше потребе за приватношћу? Да ли заправо постајемо део игре Великог брата, а да тога и нисмо свесни? Да ли јавни видео надзор значи да нас неко увек посматра?
Јавни видео надзор у свету
Питање заштите приватности је увек актуелно, а јасно је и зашто. Само на Менхетну је тренутно у функцији преко 5.000 јавних камера за видео надзор. У Енглеској једна камера иде на сваких девет становника, што доводи до импозантне бројке од шест милиона камера на јавним површинама.
У Кини је покривеност камерама запрепашћујућа: камера ће вас уснимити на путу од улазних врата до поштанског сандучета, на раскрсницама, у канцеларијама, на улици, у парку… И у нашој земљи се тема јавног видео надзора често потеже, иако по опремљености нисмо ни близу наведеним велесилама.
Сигурно сте некада имали онај непријатан осећај да вас неко посматра – осетили синдром Великог брата. Међутим, гарантујемо да сте се неколико пута нашли у видокругу камере за видео надзор, а да тога и нисте били свесни. Наиме, осећај да нас неко посматра је заправо субјективан. Јасно је да се сви разликујемо: неки од нас ће се осећати сигурније знајући да их стално прати будно око камере, другима ће бити непријатно јер ће осећати да им неко задире у интиму. Све у свему, питање јавног видео надзора ће увек доводити до полемике и два табора: табор који се залаже за појачану сигурност и табор који се брине о заштити наше приватности.
Које су предности јавног видео надзора?
Пођимо од чињеница. Јавни видео надзор нуди бројне предности. Прво и основно – јавни видео надзор вашу и безбедност оних вама најдражих подиже на виши ниво. Важно је да се осећамо (и будемо) сигурно и када смо ван нашег дома: док смо на путу за посао, шетамо, купујемо, путујемо јавним превозом…
Затим, јавни видео надзор доказано снижава и стопу криминала. Превенција је овде приоритет. Наиме, провалници и вандали се труде да свој “посао” обаве без велике помпе - што мање погледа је усмерено у њиховом правцу, то боље. Ако су свесни да је простор који је мета напада покривен јавним видео надзором, велика је вероватноћа да ће одустати од акције. Прекаљеним криминалцима је јасно да је видео снимак необорив доказ на суду и да им камера може “доћи главе”.
Слична прича је и са ситним преступницима у саобраћају - када знамо да нас прати будно око камере, постајемо свеснији својих поступака и пазимо да не “зарадимо” казну. Додатна пажња је понекад потпуно несвесна, присуство камера нас наводи да пазимо на своје понашање.
Закључујемо да од јавног видео надзора страх могу имати само појединци који се огреше о закон и којима забележен видео материјал стварно представља претњу. Чак и ако вас камера сними док обављате свакодневне задатке, такав материјал није интересантан и неће бити даље процесуиран. Ако нико не погледа забележен видео материјал, то је исто као да и није снимљен. С друге стране, ако сте опљачкани или нападнути на улици, бићете више него захвални што је јавни видео надзор обезбедио снимке на којима се јасно види починилац недела.
Има ли ипак разлога за забринутост?
Историја нас је научила да увек морамо бити на опрезу. Наиме, јавни видео надзор је примамљива мета хакерима. Не можемо заборавити хакерски подвиг из 2016. године, када су хакери преузели контролу над камерама широм Европе и Северне Америке и тако добили приступ и снимљеном видео материјалу. С тим у вези, посебну пажњу би требало посветити и заштити приступа приватном видео надзору. В
одите рачуна да не користите генерализоване или “deafult” приступне шифре (admin, 123, abc…) или чак ни датум рођења. Ојачајте шифру тако што ћете комбиновати бројеве, мала и велика слова и специјалне симболе.
Уместо закључка
Ако случајно у пролазу приметите објектив камере јавног видео надзора, нема разлога да осећате непријатност. Имајте на уму да ће се даље процесуирати само снимци који бележе сумњиву активност или критични догађај. Када би се процесуирао сваки минут који камера забележи, профитабилност целог система би се довела у питање.
Знајте да камера није ту како би забележила вашу шетњу крајем, неколико минута одмора на клупи, разговор с комшијом или игру вашег детета. Камере су то управо да би осигурале да се такве свакодневне активности и даље одигравају у безбедном окружењу.
Ако планирате уградњу система техничке заштите, компанија MS Security је ту да вам пружи комплетну подршку: од избора опреме, до уградње и редовног сервиса. На вама је да своје најдраже и тешко стечену имовину заштитите на најбољи могући начин и то врхунским системима техничке заштите реномираних произвођача.
Коментари објављени на сајту prokupljenadlanu.rs не одражавају став власника и уредништва, као ни корисника сајта. Ставови објављени у текстовима појединих аутора такође нису нужно ни ставови редакције, тако да не сносимо одговорност за штету насталу другом кориснику или трећој особи због кршења ових Услова и правила коментарисања.
Строго су забрањени: говор мржње, увреде на националној, расној или полној основи и псовке, директне претње другим корисницима, ауторима новинарског текста и/или члановима редакције, постављање садржаја и линкова порнографског, политички екстремног, увредљивог садржаја, оглашавање и постављање линкова чија сврха није давање додатаних информација везаних за текст.
Строго је забрањено и лажно представљање, тј. остављање лажних података у пољима за слање коментара. Коментари који су написани великим словима неће бити одобрени.
Редакција сајта задржава право да не одобри коментаре који не поштују горе наведене услове.