На име путних трошкова у 2019. години из градског буџета само за школе и Градску управу издвојено је 35 милиона динара. У првих шест месеци на име ове ставке утрошено је већ 19, 6 милиона динара. То је једино до чега смо дошли након званичног захтева који смо упутили Градској управи Прокупље, јер постоје индиције да многи запослени наплаћују фиктивне путне трошкове. За јавна предузећа нисмо сазнали, јер иако се из локалног буџета одваја новац и за све запослене у тим предузећима, ставка по којој се потражује није „путни трошкови запослених“ , већ се новац у маси даје предузећима па се онда од тога издваја за превоз. Нисмо сазнали ни колико је прошле године отишло на ову ставку, нити су желели да нам доставе списак свих који узимају те трошкове.
Иако је ова ставка скоро три посто, без дакле јавних предузећа, изгледа да нико нема воље да се дубље позабави проблематиком.
Оно што смо незванично сазнали је да је све више запослених који напрасно мењају место боравка.
- Нека лица, поуздано знам, живе у Прокупљу, али су пријавила боравиште у Нишу. Тако за месечну карту Ниш- Прокупље на руке узимају по 9. 980 динара плус око две хиљаде за градски превоз у Нишу. И тако годинама, а онда неко други чује, па трећи и ево последњих година сви су масовно путници- казала нам је особа која је добро упућена у ова дешавања.
Она додаје су често запослени пријављени на села у којима имају породичне куће, али да тамо иду за викенд, или месечно. Они мало скромније добијају по 6. 000 динара.
Поводом наших сазнања обратили смо се начелнику Градске управе Прокупље Николи Копривици, али он није желео да даје изјаве.
Што се тиче законских оквира, појављује се рупа. Закон каже, да послодавац треба да обезбеди те трошкове, а као доказк је уписана адреса у личној карти. Иако је процедура сада пооштрена, те лице на чију адресу се пријављује појединац мора лично да дође у СУП и то потврди, не раде се детаљније провере, као раније када су код промене пребивалишта полицијски службеници одлазили на нову адресу становања и дуже време проверавали да ли та особа заиста ту живи. Сада се то своди на један, евентуално два одласка.
- Постоји могућност да послодавац упути захтев да се обави детаљнија провера, али за то нема неке претеране воље. Овако много пара у маси оде ни за шта- додаје наш извор.
Он подсећа да је раније због фиктивних пријава обустављено финансирање путних трошкова, али су после одређеног времена запослени који су стварно живели ван Прокупља, или у удаљеним деловима града, тужили локалну самоуправу и на суду све наплатили.
ЗАХТЕВ ИЗАЗВАО ПАНИКУ!
Ми смо дошли до одређених података ко све наплаћује фиктивне трошкове. Када смо пре скоро петнаест дана званично потражили податке у Градској управи, почело је гуркање и шушкање. Многи су се питали што сада то истражујемо. И поред отезања, на крају смо добили врло штуру информацију, баш пред истек законског рока. Службама је требало 13 дана да напишу четири броја, нису нам доставили упоредне податке за прошлу годину, нити број лица која су „путници“. По простој рачуници, како нису хтели да нам дају детаљне податке, у Градској управи најмање 25 лица живе у Нишу, јер годишње за једног „Нишлију“ треба да се на име путних трошкова издвоји 121. 000 динара (не рачуна се одмор). Остали, отприлике по грубој процени, њих још најмање тридесетак живи у неком од околних села. Е сада, како у Градској управи има до 180 запослених, то је више од трећине запослених.
Иницијална каписла да кренемо у ову причу био је текст који смо писали средином маја ове године. Односио се на Општину Житорађа. Од тада се јављају људи који су нам пружили одређене информације и о стању у прокупачком крају, а након текста у Општини Житорађа је спроведена озбиљна истрага, те су, колико смо чули, многа лица вратила своја стварна пребивалишта. Текст о томе можете прочитати овде Путни трошкови хит у Житорађи!
Коментари објављени на сајту prokupljenadlanu.rs не одражавају став власника и уредништва, као ни корисника сајта. Ставови објављени у текстовима појединих аутора такође нису нужно ни ставови редакције, тако да не сносимо одговорност за штету насталу другом кориснику или трећој особи због кршења ових Услова и правила коментарисања.
Строго су забрањени: говор мржње, увреде на националној, расној или полној основи и псовке, директне претње другим корисницима, ауторима новинарског текста и/или члановима редакције, постављање садржаја и линкова порнографског, политички екстремног, увредљивог садржаја, оглашавање и постављање линкова чија сврха није давање додатаних информација везаних за текст.
Строго је забрањено и лажно представљање, тј. остављање лажних података у пољима за слање коментара. Коментари који су написани великим словима неће бити одобрени.
Редакција сајта задржава право да не одобри коментаре који не поштују горе наведене услове.