Iako je 2015. godine Vlada Republike Srbije donela odluku da se centralna manifestacija obeležavanja stogodišnjice od Topličkog ustanka organizuje u Prokuplju, Opština Blace uveliko lobira da se u selu Grgure, gde je preminuo vođa Topličkog ustanka Kosta Vojinović, održi manifestacija. Obe opštine iznose argumente za koje tvrde da su opravdani, a na Ministarstvu za rad i socijalnu politiku je da da konačnu odluku.
Obeležavanje stogodišnjice Topličkog ustanka je zakazano za 26. februar 2017. godine, jer je tog dana u kuršumlijskom selu Mačkovac 1917. započeo ustanak, tada jedini u porobljenim delovima Evrope. Plan Opštine Prokuplje bio je da se tog prvog dana krene iz mesta gde je ustanak započeo, a zatim da se u Prokuplju organizuje međunarodna konferencija, otvori nova postavka Topličkog ustanka, defile. I u Grguru bi se organizovao skup. Ipak, Blačani smatraju da u ovom selu treba da bude centralna manifestacija.
- Uputili smo dopis nadležnom ministarstvu da na mestu gde je stradao Kosta Vojinović, vođa Topličkog ustanka, kraj vodenice, bude centralna manifestacija. S obzirom da je Vojinović i sahranjen u dvorištu crkve u Grguru, ovo mesto je najprikladnije za manifestaciju. To što je Prokuplje centar okruga ne znači da u njemu mora da se organizuje- kaže predsednik Opštine Blace Zoran Jozić. On dodaje da Opština Žitorađa podržava njegov predlog, a da je Opština Kuršumlija uzdržana.
Direktor Narodnog muzeja Toplice koji pokriva sve četiri opštine Topličkog okruga: Blace, Prokuplje, Kuršumlija i Žitorađa, Darko Žarić misli drugačije.
- Prokuplje je centar okruga i već smo od Ministarstva kulture, preko konkursa, dobili 1,5 miliona dinara za organizovanje manifestacije. Jedino u Prokuplju može da se na dostojan način obeleži ovaj istorijski trenutak. Istovremeno mi obeležavamo dan početka Ustanka, a ne dan smrti Koste Vojinovića- zaključuje Žarić, koji je i istoričar. On dodaje da je u Topličkom ustanku Prokuplje bio jedini grad koji je u potpunosti oslobođen, a da je Grgure samo poznato po tome što se 23. decembra 1917. u vodenici ubio Kosta Vojinović, kako ne bi pao u neprijateljske ruke.
Predsednik Opštine prokuplje Aleksandar Simonović kaže da je predviđeno da manifestacija traje tri dana i da ima prostora da se sve četiri opštine Topličkog okruga uključe u nju.
- To treba da bude manifestacija koja nas spaja, a ne odvaja. Mi smo spremni da u skladu sa odlukom nadležnog ministarstva i u saradnji sa osatlim opštinama dostojno organizujemo manifestaciju- kaže Simonović.
Predsednik Kuršumlije Radoljub Vidić kaže da on ne želi da se upusta u polemiku i da će ispoštovati odluku nadležnog ministarstva.
- Svi znamo gde je ustanak započeo i mi ćemo taj događaj dostojno obeležiti. Ostalo je na nadležnom ministarstvu i mi ćemo poštovati tu odluku- izjavio je za Kurir Vidić.
Kako nezvanično saznajemo ovih dana bi trebalo da stigne konačna odluka o mestu održavanja centralne manifestacije.
GDE SE SVE OBELEŽAVAO USTANAK
Od 2015. godine Toplički ustanak je i zvanično postao događaj koji se obeležava na državnom nivou. Počeo je 26. februara 1917. godine u Kuršumliji, a već 3. marta je oslobođeno Prokuplje. Na žalost, 25. marta je u krvi ugušen, ali je postao simbol otpora i slobode. Prvi put je zvanično obeležen 1927. godine u Prokuplju. Sve do 85. godišnjice Ustanak se obeležavao u ovoj opštini. Taj jubilej je pokojni premijer dr Zoran Đinđić obležio u Domu kulture u blačkom selu Grgure gde je otvorio malu postavku Topličkog ustanka. I naredna dva jubileja, devedeset i devedeset i pet godina od Ustanka obeležena su u Grguru, a poslednje dve godine opet su organizovane u Prokuplju.
SPOMENIK POSTOJI SAMO U PROKUPLJU
Jedini spomenik Topličkom ustanku postoji samo u Prokuplju. On je u centru grada, na Trgu topličkih junaka i otkriven je 9. septembra 1934. godine. Otvorio ga je kralj Aleksandar I Karađorđević u prisustvu tadašnjeg srpsko patrijarha Varnave. To je i bila poslednja zvanična poseta kralja nekom kraju pre nego što je ubijen u atentatu.
Tekst je napisan kao deo projekta "Ustanak koji je proslavio Toplicu" koji realizujemo u saradnji sa Opštinom Prokuplje.
Fotografije koje su korišćene u tekstu su iz arhive Narodnog muzeja Toplice.
Коментари објављени на сајту prokupljenadlanu.rs не одражавају став власника и уредништва, као ни корисника сајта. Ставови објављени у текстовима појединих аутора такође нису нужно ни ставови редакције, тако да не сносимо одговорност за штету насталу другом кориснику или трећој особи због кршења ових Услова и правила коментарисања.
Строго су забрањени: говор мржње, увреде на националној, расној или полној основи и псовке, директне претње другим корисницима, ауторима новинарског текста и/или члановима редакције, постављање садржаја и линкова порнографског, политички екстремног, увредљивог садржаја, оглашавање и постављање линкова чија сврха није давање додатаних информација везаних за текст.
Строго је забрањено и лажно представљање, тј. остављање лажних података у пољима за слање коментара. Коментари који су написани великим словима неће бити одобрени.
Редакција сајта задржава право да не одобри коментаре који не поштују горе наведене услове.