Који је главни мотив за уградњу безбедносног система? Потреба да заштитите своју приватност, укућане и материјалне вредности? Нада да ће прецизна модерна технологија спречити уљезе и провалнике да наруше безбедност Ваших најмилијих?
Уз квалитетан сигурносни систем можете бити сигурни у поузданост заштите. Међутим, постоји један услов – да опрема исправно функционише. Идеалан сценарио је да се Ваш алармни систем никада не огласи. То значи да није било покушаја провале и крађе. Но, ако никада нисте чули свој аларм, како знате да ради?
У поузданост опреме за техничку заштиту можете бити сигурни само ако је редовно тестирате. Иако је тестирање аларма готово подједнако важно као куповина и уградња система кућне безбедности, чињеница је да већина људи занемарује овај корак. У наставку текста откријте због чега је неопходно да тестирате Ваш алармни систем и када се препоручује да то урадите.
Зашто би требало да редовно тестирате алармни систем?
Замислите да имате клима уређај који нисте користили четири године. Узимате даљински управљач и коначно га укључујете. Да ли очекујете да ће савршено радити? Вероватно не. Сада помислите на алармни систем. Да ли се поузданост његовог рада много разликује? Не. Као и сваки други облик техничке опреме, да би Ваш алармни систем несметано обављао своју функцију, потребно је да га периодично тестирате. Заправо, тестирање на месечном нивоу је од суштинског значаја. Зашто?
Тестирање алармног система је најсигурнији начин да утврдите да ли постоји одређена сметња или квар на Вашем уређају. Другим речима, с лакоћом можете идентификовати проблематична подручја која би потенцијално могла захтевати пажњу стручног особља компаније задужене за сервисирање опреме за техничку заштиту. У случају да Вам је потребан савет или услуга одржавања система кућне безбедности, нека избор буде компанија са вишегодишњим искуством и провереном репутацијом, попут компаније Videomont.
Неисправна опрема или погрешно руковање уређајем може довести до појаве лажног аларма. Но, понекад и други фактори могу бити окидач лажне узбуне. Најчешће се ради о сметњама из непосредне околине. Добра вест је да постоји неколико ствари које можете сами да урадите да бисте спречили појаву лажног аларма. Обавезно проверите да ли су прозори и врата добро затворени, да ли су батерије у уређају напуњене, да ли су све компоненте уређаја адекватно постављене, да ли кућни љубимци често пролазе поред уређаја и да ли сви укућани правилно рукују уређајем.
Свакако не желите да се аларм не огласи када је Ваш дом изложен опасности, као ни да се оглашава и ствара панику у случају лажне узбуне. Због тога усвојите навику редовне провере свог уређаја. Како бисте били сигурни да нећете прескочити овај корак, можете једноставно да подесите подсетник на свом мобилном телефону. Притом, имајте на уму и следеће. Редовно тестирање директно утиче на квалитет његових перформанси и животни век. Исто тако, када не постоји сумња у прецизан рад модерног чувара, и сам квалитет живота Ваших укућана ће бити на вишем нивоу.
Када је право време за тестирање аларма?
Постарајте се да ручно тестирате алармни систем најмање једном месечно, али и сваки пут када се догоди нешто што би могло учинити Ваш систем рањивим. Шта то конкретно подразумева?
Уколико сте променили интернет или телефонског провајдера, или је дошло до неких других промена у оквиру ових услуга, обавезно тестирајте свој алармни систем. Ако се питате због чега је то важно, поставите идуће питање. Чему служи детекција недозвољених радњи од стране безбедносног уређаја ако је блокирана опција да обавештења о њој? На рад безбедносног система утичу све промене које се директно односе на његову способност да комуницира са центром за праћење. Зато се посветите провери уређаја сваки пут када до њих дође.
У случају да су Ваш дом посетили сервисери, не би било лоше да за сваки случај урадите брзи тест система да бисте се уверили да све функционише исправно. Постоји могућност да се у току радова догоди нешто што би могло да омета правилан рад алармног система. Још један идеалан тајминг да тестирате рад алармног система је непосредно након реновирања или неке друге веће модификације унутар Вашег дома. Услед померања намештаја, чишћења и других радова, није ретко да се случајно оштети компонента уређаја или систем напајања.
Редовна провера функције вашег безбедносног система можда звучи као досадна обавеза, али је једноставна и (срећом) не одузима много времена. Самостално тестирање Вашег система не би требало да одузме више од 10 минута. Другим речима, довољно је да издвојите само неколико минута једном месечно да уочите проблем уколико се појави - пре него што дође до хитног случаја.
Коментари објављени на сајту prokupljenadlanu.rs не одражавају став власника и уредништва, као ни корисника сајта. Ставови објављени у текстовима појединих аутора такође нису нужно ни ставови редакције, тако да не сносимо одговорност за штету насталу другом кориснику или трећој особи због кршења ових Услова и правила коментарисања.
Строго су забрањени: говор мржње, увреде на националној, расној или полној основи и псовке, директне претње другим корисницима, ауторима новинарског текста и/или члановима редакције, постављање садржаја и линкова порнографског, политички екстремног, увредљивог садржаја, оглашавање и постављање линкова чија сврха није давање додатаних информација везаних за текст.
Строго је забрањено и лажно представљање, тј. остављање лажних података у пољима за слање коментара. Коментари који су написани великим словима неће бити одобрени.
Редакција сајта задржава право да не одобри коментаре који не поштују горе наведене услове.