Последњи статистички подаци показују да домаћинства у Србији троше и до 50 одсто више електричне енергије него што је то случај у другим европским земљама.
Разлози за то су бројни – велики део кућа и станова су лоше изоловани и енергија се расипа кроз трошне прозоре и врата, а ако говоримо само о електричној енергији, она је и даље далеко повољнија код нас него у земљама Европе, па њену потрошњу помало олако схватамо. Само притиснемо прекидач и ту је, током летњих месеци се хладимо, у зиму грејемо.
Електрична енергија одржава нам све уређаје, а да притом не морамо превише да размишљамо о рачуну за исту. За оне који обраћају више пажње на своје трошкове, рачун за електричну енергију може представљати озбиљну ставку у кућном буџету. А шта ако вам кажемо да уз пар једноставних савета за уштеду електричне енергије у домаћинству на годишњем нивоу можете уштедети за једно пристојно путовање?
Штедљиве сијалице су један од начина.
Да ли сте знали да потрошња електричне енергије која одлази на осветљење представља око 20 одсто од укупне кућне потрошње на месечном нивоу, а да коришћењем штедљивих сијалица, тзв. еколошких, можете уштедети од 50 до 75 одсто укупне потрошње једне сијалице? Ако томе придодате и коришћење тајмера, онда чак и ту количину потрошње можете преполовити, тако да је замена сијалица у домаћинству обавезна ставка када разматрамо уштеду.
Дуго су биле популарне неонске, такозване штедљиве сијалице, али у последње време све је популарнија ЛЕД расвета. Можда вам у старту постављање ЛЕД расвете или ЛЕД панела делује као велики трошак, па зато прво замените оне сијалице које су најчешће упаљене. Поред замене, златно правило за уштеду је гашење светла када излазимо из просторије или када у њој више не боравимо.
Енергетски разреди нису само слово на папиру.
Правим избором електричних уређаја у свом домаћинству, годишње можемо уштедети и до 30 одсто електричне енергије. На овај начин штедимо и новац а уједно и смањујемо штетне ефекте и штитимо животну средину.
Приликом куповине електричних уређаја, увек треба погледати енергетски разред и да ли на упутству или кутији има неких података о штедљивости таквог апарата. Енергетски разреди А и А сматрају се посебно ефикасним. Машине за веш могу бити велики потрошачи ако се на такве ствари не обрати пажња, јер ћете одабиром јефтиније само у старту добро проћи, а касније ћете је додатно “отплатити” кроз месечне рачуне за електричну енергију.
Ако васа машина за веш има тастере или програме за економичније прање пожељно је да их увек активирате, а један од паметних избора може бити Candy машина за прање и сушење веша, која у себи има чак 3 таква програма. Наравно, увек се саветује и да редовно проверавате исправност уређаја за прање, јер често долази до неприметних кварова који вам увећавају потрошњу, а да тога не будете ни свесни.
Бојлер је међу највећим потрошачима електричне енергије у домаћинству.
Знамо да то најчешће није могуће, али истренирајте себе и своје укућане да га укључујете само ноћу док је јефтина струја. Ако у вашем домаћинству живи породица са више чланова, један бојлер топле воде обично не буде довољан за 24 сата, али уштеда електричне енергије ипак може да се оствари тако што ћете га у току поподнева искључити.
Пронађите време у току дана које је у складу са потребама свих чланова породице, када да најраније можете искључити бојлер, а да до одласка на спавање/купање/туширање сви имају довољно топле воде. Када бројило откуца почетак јефтине струје, поново га укључите. Потребно је само неколико дана да вам то пређе у навику, а изненадиће вас на крају месеца када схватите колико се на овај начин може уштедети, јер бојлер спада у највеће потрошаче струје.
Пуњачи, монитори, рачунари, паметни уређаји...
Сви смо ми склони томе да када једном упалимо рачунар на почетку дана, он до увече остане укључен иако не радимо на њему све време. Исто је са пуњачима за мобилне телефоне. Међутим, када нису у употреби, уређаји треба да буду потпуно искључени. То је један од најважнијих савета за штедњу енергије.
Када је рачунар неактиван неко време, он одлази на "станд-бy" мод у којем привремено није активан, али је свеједно упаљен. На овај начин, уређају је свеједно потребна електрична енергија иако не функционише у сврху којој је намењен. Зато је увек паметније искључити уређај у потпуности и укључити га поново када је потребан, јер се тај начин се може уштедети доста електричне енергије. Ако већ унапред знате да нећете бити поред рачунара четрдесет пет минута до једног часа, угасите рачунар. Такође, искључите пуњач када не пуните батерије мобилних телефона или када су оне већ пуне.
Можда вам делује да уз ове предлоге остварујете занемарљиву уштеду електричне енергије, а самим тим и новца, али ако покушате да усвојите горе наведене навике, можете се пријатно изненадити са новим рачуном. Зато размислите када следећи пут оставите пуњач упаљен у струју или бојлер да ради 24 часа дневно.
Коментари објављени на сајту prokupljenadlanu.rs не одражавају став власника и уредништва, као ни корисника сајта. Ставови објављени у текстовима појединих аутора такође нису нужно ни ставови редакције, тако да не сносимо одговорност за штету насталу другом кориснику или трећој особи због кршења ових Услова и правила коментарисања.
Строго су забрањени: говор мржње, увреде на националној, расној или полној основи и псовке, директне претње другим корисницима, ауторима новинарског текста и/или члановима редакције, постављање садржаја и линкова порнографског, политички екстремног, увредљивог садржаја, оглашавање и постављање линкова чија сврха није давање додатаних информација везаних за текст.
Строго је забрањено и лажно представљање, тј. остављање лажних података у пољима за слање коментара. Коментари који су написани великим словима неће бити одобрени.
Редакција сајта задржава право да не одобри коментаре који не поштују горе наведене услове.