Од некадашњих око 40.000 Срба колико их је до 1999 године живело у Приштини, осталo их је свега тридесетак и то углавном старијих који нису желели или имали куда да оду. Ни у двадесетак километара удаљеном Липљану до 1999. године већински Српском граду, Срби нису у већини. Од доласка међународне заједнице, Срби су у овом градићу, више су него „десетковани“ и од некадашњих око 5000 српских житеља сада их је свега око три стотине. Остали су се, око цркви светих „Флора и Лавра“ и Ваведења пресвете Богородице које се налазе у истом дворишту, буквално свели на једну улицу.
И од око 30.000 Срба колико их је бројала следећа општина Урошевац, при чему је већина становника српске националности живела у самом граду, једини Срби су млади свештеник Тајко Влајковић са супругом и троје деце настањени у конаку цркве светог Цара Уроша у центру града. И црква светог Николе у Гњилану окупља малобројне преостале Србе у овом граду. Од некадашњих око 15.000 Срба, у овом граду остало је свега њих тридесетак, који се осим на цркву ослањају и на околна српска села.
Panorama Gnjilana, foto: RTS.RS
Осим две монахиње и једне старице које се „свијају“ око цркве Успења пресвете Богородице у некадашњо Српској улици, сада у потпуној изолацији и тотално албанском окружењу, Срба у Ђаковици више нема. Нема их осим њих троје и двадесетак монаха у манастиру Високи Дечани ни у овом суседном градићу, док их је по свега неколико и у Клини, Истоку и Пећи, где у светињама такође бораве свештеници са породицама.
Ни Призрен, некадашњи царски град не разликује се по бројном стању Срба од осталих градова јужно од Ибра. Од некадашњих око 12.000 српских житеља у граду под Бистрицом остало је њих двадесетак.
Panorama Prizrena foto: FLICKR free media
Број Срба у граду увећан је пре девет година обнављањем и отварањем призренске Богословије, некада најпознатије богословске школе у земљи у којој је својевремено био предавач упокојени патријарх Павле. Педесетак ученика и двадесетак професора окупљено у обновљеном здању Богословије баш као и свештеници који су једини Срби у неколико косметских градова укључујући и Вучитрн, може бити нада да ће се попут њих и расељени Срби враћати својим косметским градовима из којих су протерани по доласку међунаордне заједнице.
М.С.
Коментари објављени на сајту prokupljenadlanu.rs не одражавају став власника и уредништва, као ни корисника сајта. Ставови објављени у текстовима појединих аутора такође нису нужно ни ставови редакције, тако да не сносимо одговорност за штету насталу другом кориснику или трећој особи због кршења ових Услова и правила коментарисања.
Строго су забрањени: говор мржње, увреде на националној, расној или полној основи и псовке, директне претње другим корисницима, ауторима новинарског текста и/или члановима редакције, постављање садржаја и линкова порнографског, политички екстремног, увредљивог садржаја, оглашавање и постављање линкова чија сврха није давање додатаних информација везаних за текст.
Строго је забрањено и лажно представљање, тј. остављање лажних података у пољима за слање коментара. Коментари који су написани великим словима неће бити одобрени.
Редакција сајта задржава право да не одобри коментаре који не поштују горе наведене услове.