Када је 2006. године са групом расељених Срба аутобусом из Београда дошао у Ретимље, село у Ораховачкој општини из којег су Албанци киднаповали и убили све мушке главе и посматрао мајке и сестре како љубе земљу испред некадашњих домова, како пале свеће својим најмилијима без гробних обележја у селу, Петер Хандке, којег је на тај пут позвао српски песник са Косова и Метохије, Ранко Ђиновић, осетио је везаност за ту „опипљиву“ тугу. Очито да га је жал мајки и сестара за најмилијима дотакла, а жеља за правдом и сведочењем исте, поново доводила у Велику Хочу и Ораховац где је и даље остала да живи „шачица„ Срба.
Најпознатији живи писац на свету и добитник овогодишње Нобелове награде, аустријски књижевник Петер Хандке, боравио је у овим српским енклавама на крајњем југу Космета још безброј пута и то у сопственој режији, а доводио је, како су нам испричали житељи и кћерку и супругу.
-Када је први пут после тe организоване посете дошао у Велику Хочу, био сам јако нервозан, јер су сазнавши да је у нашој енклави велики и чувени светски писац, новинари почели да нас опседају. Међутим, пошто сам му ја тада био у неку руку домаћин, Хандке је непогрешиво осетио моју нервозу и покушао на све начине да ме умири-испричао је Дејан Баљошевић, тадашњи представник Срба у општини Ораховац, на чијем се подручју налази Велика Хоча, енклава за коју се говори да је са четрнаест црквишта метох Хиландара. У овој српској средини, где је и чувена Дечанска виница, из које је некада специјалним цевима отицало вино до одаја цара Душана у Призрену, према сведочењу мештана, Хандке је најрадије шетао старим сокацима, причао са житељима али и пио бело вино.
-У почетку када је почео да долази, били смо јако скептични и мислили смо да је долазио јер је у нама видео инспирацију за неку наредну књигу, али када смо схватили да са нама дели време, да се дружи на прави начин, онда смо схватили да је постао „наш“ представник у свету - причају поносно мештани Велике Хоче, којима је чувени писац посветио књигу под називом „Кукавице из Велике Хоче“. Њима је даровао и 50.000 евра од награде која му је додељена пре неколико година, а мештани ове метохијске енклаве, којима је Хандке постао прави пријатељ, сада се брину јер је због њих на удару оних који не желе да чују истину и који су увек били против ње али и српског народа на Косову и Метохији. Зато су са академије, одржане пре пар дана у грачаничком Дому културе, учесници исте истицали срећу што им је чувени Нобеловац прави пријатељ, захваливши му се речима: Хвала ти Хандке за сваку реч и слово посвећено нама!
Јер, мало је људи на свету који се могу похвалити привилегијом да им је Петер Хандке, најпознатији светски књижевник – прави пријатељ!!!!
М.С.
Коментари објављени на сајту prokupljenadlanu.rs не одражавају став власника и уредништва, као ни корисника сајта. Ставови објављени у текстовима појединих аутора такође нису нужно ни ставови редакције, тако да не сносимо одговорност за штету насталу другом кориснику или трећој особи због кршења ових Услова и правила коментарисања.
Строго су забрањени: говор мржње, увреде на националној, расној или полној основи и псовке, директне претње другим корисницима, ауторима новинарског текста и/или члановима редакције, постављање садржаја и линкова порнографског, политички екстремног, увредљивог садржаја, оглашавање и постављање линкова чија сврха није давање додатаних информација везаних за текст.
Строго је забрањено и лажно представљање, тј. остављање лажних података у пољима за слање коментара. Коментари који су написани великим словима неће бити одобрени.
Редакција сајта задржава право да не одобри коментаре који не поштују горе наведене услове.