У организацији Народне библиотеке „Раде Драинац“ у Народном музеју Топлице отворена је изложба минијатура „Минијатура на зрну грашка“ др Дејана Вукићевића. У овој збирци заступљене су пре свега српске, немачке,француске и руске књиге, а најзанимљивијом се чине две ултра-микро-мини немачке књиге димензија 6 х 6 милиметара и Ратни манифест краља Фрање Јосипа I из 1914. године.
Манифест садржи текст императора настао у Бањи Ишл, у тадашњој летњој резиденцији, 28. јула 1914, на сам дан почетка рата. Димензија је 24 х 22 милиметара, књижица је окована гвозденим корицама на чијој предњој страни је профил цара у барељефу и текст: „Успомена свијетског рата“. Наслов је заправо на задњој корици, испод кога је датум: 28. српња 1914. Са стране има металну копчу, а на врху алку и вероватно је настала да би се поклањала војницима који би је носили као амајлију током рата, а као успомену након њега. Текст је латинични, а језик хрватски. По писму и језику, али и по другом потписнику, премијеру Иштвану Тиси, логично је претпоставити да је била намењена припадницима словенске популације у оквиру мађарског дела царевине.
Tрадиција минијатурних издања стара је безмало као и штампане књиге уопште. Прву такву књигу, Diurnale Mogantinum, објавио је Петер Шефер још 1468. године у димензијама 94 х 65 мм. Најмањом штампаном књигом сматра се Азбука у сликама Егона Пругмајера објављена 1971. у Лајпцигу у част Међународне изложбе уметности књиге. Њене димензије су 3 х 2,5 мм. Оваква издавачка и типографска пракса никада, заправо, није узела већег маха (осим, рецимо, у Совјетском Савезу), остала је спорадична ствар специфичних кругова књигољубаца.
Ова збирка је постављена поводом Светског дана књиге и биће у нашем граду све до завршетка мајског дела „Драинчевих сусрета“ .
Коментари објављени на сајту prokupljenadlanu.rs не одражавају став власника и уредништва, као ни корисника сајта. Ставови објављени у текстовима појединих аутора такође нису нужно ни ставови редакције, тако да не сносимо одговорност за штету насталу другом кориснику или трећој особи због кршења ових Услова и правила коментарисања.
Строго су забрањени: говор мржње, увреде на националној, расној или полној основи и псовке, директне претње другим корисницима, ауторима новинарског текста и/или члановима редакције, постављање садржаја и линкова порнографског, политички екстремног, увредљивог садржаја, оглашавање и постављање линкова чија сврха није давање додатаних информација везаних за текст.
Строго је забрањено и лажно представљање, тј. остављање лажних података у пољима за слање коментара. Коментари који су написани великим словима неће бити одобрени.
Редакција сајта задржава право да не одобри коментаре који не поштују горе наведене услове.