Prokuplje na dlanu

Мој угао

САВЕТИ ЗА ТРУДНИЦЕ КАКО ДА СЕ НЕ УГОЈЕ У ТРУДНОЋИ

  • Cutura
  • Hameum
  • Bellavita
  • Toplica gradnja
  • Vip


Објављено: 30.09.2021 u 00:39 | Аутор: 0 коментар(a) САВЕТИ ЗА ТРУДНИЦЕ КАКО ДА СЕ НЕ УГОЈЕ У ТРУДНОЋИ

Свака мама жели да у току трудноће добије што мање на килажи, али и да јој се не појаве стрије на кожи. Трудноћа је посебна и лепа за сваку жену, али тело трпи нагле промене. Да ли вас то брине?

Уз помоћ малих савета, али и употребом неких препарата можете спечити и ублажити појаву стрија и улепшати време док сте у другом стању и чекате бебу. Како да се здраво храните и шта вам може помоћи да не добијете сувишне килограме прочитајте у следећим редовима.

Како спречити добијање вишка килограма у трудноћи?

Трудноћа, иако узбудљиво стање у ишчекивању бебе, може лако преварити са тежином сваку жену. Истина је да се готово свака трудница током трудноће угоји, више или мање. У тежим случајевима, може доћи и до мршављења.

Додавање превише или премало килограма у трудноћи може довести до некада различитих проблема како током трудноће, тако и након трудноће. Поремећај хормонске равнотеже, убрзан рад срца, често замарање – само су неке од тегоба. Вишак килограма може утицати на самопоуздање породиље, те бити окидач за лоше расположење и отежавајућа околност за озбиљна стања попут постпорођајне депресије.

Колико ћете месечно додавати килограма зависи од различитих фактора, попут метаболизма, нивоа физичке активности, али и генетике.

Како ваша беба расте постепено и ви ћете додавати на килажи. Пола од тога је вода, али и неколико килограма оде на бебу укључујући и постељицу. Колико ћете добити на тежини зависи и од тога колико сте имали килограма пре трудноће. У идеалном случају то је додавање до 15 килограма.

За најбоље резултате у додавању килаже у трудноћи најбоље да пазите колико ваша килажа варира када, а најбоље ћете видети када станете на вагу. Покушајте да се измерите увек у исто доба дана и уз ношење исте количине одеће. Увек се измерите на истој ваги, једном у току недеље, а најдаље сваке друге недеље.

Међутим, да се не бисте превише угојили у трудноћи пазите на:

  • исхрану,
  • довољан унос течности,
  • на умерену физичку активност.

Одржавање телесне тежине ако се правилно храните довешће свакако до повећања килаже, али може да помогне и у спречавању настанка стрија. Оне углавном настају због наглог растезања коже, односно у овом случају како стомак расте и ако додје до гојења.

Храните се здраво

Уравнотежана и здрава исхрана добра је за целокупно здравље. Такође може смањити шансе да се угојите, а затим и да успори настанак стрија ако дође до тога, јер се кожа шири. Зато уносите довољно одређених витамина и минерала.

Једите редовно и не прескачите оброке. Боље оброке распоредите на свака 3-4 сата и то нека буду неколико мањих. Не прескачите их, зато што ћете касније унети више хране него што треба. Иако технички једете за двоје, то не значи да вам треба двоструко више калорија. Кључ да се превише не угојите током трудноће је да припазите на то шта једете.

Уместо да једете обилније, усредсредите се на хранљиве материје. Неке здраве намирнице са ниским садржајем масти које подстичу производњу колагена су риба, зелено поврће, бобичасто воће, авокадо… Такође, кувана јела, без много запршке и да нису много слана. Пријаће вам барено месо и поврће. Не треба јести касно увече, већ је најбоље јести најкасније два сата пре спавања.


Који витамини су вам потребни у трудноћи?

У наставку следи који витамини су вам потребни у трудноћи како бисте се мање угојили:

Витамин Е - повећајте унос витамина Е, јер он помаже у обнављању коже и повећању њене еластичности. Витамин Е подстиче и производњу колагена. Можете добити више витамина Е избором одређених намирница, а храна богата витамином Е укључује: јаја, воће, зелено лиснато поврће (као што је спанаћ), месо, орашасти плодови.

Витамин C - конзумирајте пуно витамина C. Храна богата витамином C су диња, цитруси (сокови попут наранџе и грејпа), манго, броколи.

Цинк - помаже у спречавању стрија, омекшава и затеже кожу. Храна богата цинком је говедина, свињетина, махунарке (попут пасуља и сочива).

Витамин B2 и B3 - ови витамини проширују крвне судове и побољшавају циркулацију крви. Храна богата B2 витамином је млеко и други млечни производи, риба, месо, лиснато поврће. Док је храна богата витамином B3 следећа: месо, риба, млеко, јаја, зелено поврће и цела зрна.

Силицијум диоксид - побољшава изглед и здравље коже. У храну обогаћену силицијум- диоксидом спадају цела зрна (пиринач, просо, рижа), житарице и боранија.

Која је најбоља храна коју треба користити током трудноће, а шта треба избегавати?

У наставку следи препорука за одабир хране у трудноћи:

  • Зелениш - лиснато зелено поврће попут кеља и спанаћа спада међу најбоље поврће које треба јести током трудноће, јер је богато гвожђем и калијумом.
  • Чиа семе - иако су мала, њихова хранљива вредност је огрмна. Ова ситна зрна богата су омега-3 масним киселинама, која су важна за развој плода и можданих функција. Такође су извор калцијума и гвожђа.
  • Јагоде - бобичасто и друго свеже воће трудницама и беби дају пуно важних витамина.
  • Банане - добар су извор фолата, као облика витамин B9 и нутријента, као и других витамина и минерала. Садрже витамин Б6 који помаже код симптома јутарње мучнине и повраћања.

У трудноћи треба избегавати:

  • слаткише, бисквите, грицкалице, јер ове намирнице садрже много калорија, шећера и масти, плус имају малу нутритивну вредност;
  • кафа - испијање кофеинских напитака, попут кафе, капућина, мућканих инстант мешавина утиче на здравље бебе, али може да доведе и до настанка стрија ако дође до гојења и растезања коже. Ако пијете кафу, истовремено уравнотежите унос течности као што су вода, биљни чајеви и друге течности без кофеина;
  • још једна честа замка за додавање килаже и лаког гојења у трудноћи су сокови. Можда изгледају здравије од других слатких напитака попут газираног пића, али садрже доста шећера и треба их пити умерено;
  • избегавајте алкохол јер само мала количина алкохола може нашкодити беби док је још у стомаку;
  • важно је да не држите дијете док сте трудни, јер је за развој плода важно да једете здраво и да уносите хранљиве састојке.

Колико је потребно уносити течност у трудноћи?

Вода је извор здравља. Треба је пуно уносити, како би остали хидрирани. Осим што је добра за хидратацију, вода умањује потребу за храном. Конзумирање пуно воде одржава кожу здравом и смањује шансе за развој стрија. Покушајте да пијете отприлике два литра воде дневно.

Да ли се препоручује масажа у трудноћи?

Блага масажа у трудноћи је пожељна. За масажу се могу користити разна ароматична уља, гелови или лосиони за тело, али су исто тако благотворне и пријатне креме за стрије код трудница. Пре свега, најбоље су креме јер креме хидрирају кожу, спречавају настанак стрија и ублажавају постојеће. Такође, могу ублажити свраб који прати растезање коже.

Ако одвојите мало више времена учинићете масажу ефикаснијом. Масажа смањује бол у леђима, побољшава сан, олакшава циркулацију крви, припрема телесне и карличне мишиће за порођај, ослобађа умора и стреса…

Масажа у трудноћи није погодна за ризичне трудноће, односно за труднице које имају проширене вене, висок крви притисак, осипе на кожи и слично.

Да ли се трудницама препоручује физичка активност?

Трудницама се препоручује физичка активност али уз саветовање са лекаром. Зато свакодневно умерено вежбајте, јер вежбање није опасно за бебу.

Физички активне жене неће имати проблем са килажом у трудноћи, а чак им и порођај може бити лакши. Само, можда ћете морати да успорите вежбање како трудноћа одмиче.

Ако нисте тренирали или били претерано физички активни пре него што сте затруднели, немојте изненада да се бавите спортом или вежбањем сада када сте трудни. Ако започнете програм аеробних вежби (лагано трчање, брзо ходање, бицикл, аеробик), прво започните тренинг од 15 минута. Затим, постепено повећајте на 30 минута.


Савети за вежбање када сте трудни:

Увек се загрејте пре вежбања. Покушајте да будете активни свакодневно - 30 минута шетње сваког дана може бити довољно. Избегавајте напорне вежбе у топлим данима, због циркулације, проширених вена и капилара.

Пијте пуно воде, како би остали хидрирани. Можете пробати пливање, јер је пливање здраво за цело ваше тело, одржава кондицију у трудноћи, али се пазите од јавних базена због потенцијалне инфекције.

Можете пробати са јогом јер јога за труднице ојачава карличне мишиће, а у исто време психички опушта. Водите рачуна да не претерате са истезањем, нарочито ако имате проблем проширених вена. Немојте ићи на вежбе за које постоји ризик од пада (јахање, гимнастика). Труцкање или падови носе ризик за губитак бебе или побачај.

Вежбање ојачава мишиће како би лакше изнели додатну тежину. Такође, може ојачати ваше зглобове, побољшати циркулацију и ублажити бол у леђима. Придржавање доброг плана вежбања користи вашем укупном здрављу и одржавању оптималног нивоа килограма. Физичка активност помаже да се психички и физички боље осећате у трудноћи.

Надамо се да смо донели добре савете за све труднице које желе да сачувају негован и леп изглед за све време трајања трудноће. Животне навике у току другог стања се мењају, па се и ви прилагодите њима.




Коментари

Нема коментара. Будите Ви први који ће оставити коментар.


Ваш коментар

Пошаљи

Коментари објављени на сајту prokupljenadlanu.rs не одражавају став власника и уредништва, као ни корисника сајта. Ставови објављени у текстовима појединих аутора такође нису нужно ни ставови редакције, тако да не сносимо одговорност за штету насталу другом кориснику или трећој особи због кршења ових Услова и правила коментарисања.

Строго су забрањени: говор мржње, увреде на националној, расној или полној основи и псовке, директне претње другим корисницима, ауторима новинарског текста и/или члановима редакције, постављање садржаја и линкова порнографског, политички екстремног, увредљивог садржаја, оглашавање и постављање линкова чија сврха није давање додатаних информација везаних за текст.

Строго је забрањено и лажно представљање, тј. остављање лажних података у пољима за слање коментара. Коментари који су написани великим словима неће бити одобрени.

Редакција сајта задржава право да не одобри коментаре који не поштују горе наведене услове.


Анкета

Да ли возите бицикл?


Контакт

+381 69 75 53 12

urednistvo@prokupljenadlanu.rs

Пошаљи