Prokuplje na dlanu

Мој угао

ЗДРАВЕ НАВИКЕ ЗА ЈАЧАЊЕ ИМУНИТЕТА

  • Cutura
  • Hameum
  • Bellavita
  • Toplica gradnja
  • Vip


Објављено: 21.07.2021 u 00:37 | Аутор: 0 коментар(a) ЗДРАВЕ НАВИКЕ ЗА ЈАЧАЊЕ ИМУНИТЕТА

Да ли сте се запитали зашто поједини људи сваку смену годишњих доба испрате кијавицом или благом прехладом, а неки без тегоба проведу и најхладније месеце у години? Уколико и ви спадате у групу оних са осетљивим здрављем, онда знате да је за то главни кривац пад имунитета.
Постоји много фактора који негативно утичу на одбрамбене моћи нашег тела. У првом реду ту су стрес и брз темпо живота, неправилна исхрана, мањак физичке активности, загађење средине, али и штетне навике попут пушења и конзумирања алкохола.
Да бисмо се сачували од разних вирусних и бактеријских инфекција, морамо радити на јачању имунитета. Ослобађањем лоших навика и увођењем оних здравих, временом можемо оснажити имуни систем и учинити га поново нашим најјачим савезником у одбрани од болести.
Како да ојачате имуни ситем?
Често сте уморни, реагујете на сваку промену времена, не заобилазе вас прехладе, болови у зглобовима и мишићима? Међу главним показатељима ослабљеног имуног система су управо ови симптоми, а листа се може продужити са афтама и раницама у устима, екцемима, повишеном температуром и инфекцијама које се навраћају.
Јачање имунитета треба започети испитивањем и прегледом код специјалисте. Лекар имунолог испитује одређене параметре, обавља све потребне лабораторијске анализе, те потом прописује терапију уз давање савета за побољшање имуног система.
Имунитет се може ојачати природним путем, а ово су неке од здравих навика које свакако треба да уведете у своју свакодневицу.


Храните се здраво
Правилна исхрана и оброци који доносе телу потребну дозу витамина и минерала сасвим извесно представљају поуздану методу за јачање имуног система. Нека се у вашем тањиру свакодневно нађу намирнице високе нутритивне вредности. За довољно витамина Ц једите свеже поврће – паприку, кељ и броколи. Витамин Б уносите са зеленим лиснатим поврћем, рибом и пилетином.
Тело ће се лакше борити против инфекција ако је опскрбљено са довољно витамина Е. Овај антиоксиданс се налази у храни попут спанац́а, орашастих плодова и семенки лана, сунцокрета и бундеве. Избегавајте шећере и калоричну храну без хранљивих састојака.
Пијте довољно воде
Хидратација је важна за имунолошко здравље, јер вода помаже да се организам очисти од токсина. Општа препорука је да се пије око 8 чаша воде дневно. Поред воде можете да повећате унос течности и испијањем чаја, незаслађених сокова или тако што ћете за ручак појести тањир супе или чорбице. Чаша топле воде такође може помоћи да очистите организам од токсина.
Квалитетно спавајте
Квалитетан ноћни сан у континуитету од најмање 7 сати је од кључног значаја за снагу имунолошког система. Спавање је идеалан начин да се наше тело одмори и буде способно да се бори против инфекција и упала.
Док спавамо у организму се ослобађају цитокини, протеини који су неопходни за нормално одвијање свих фаза имунолошког одговора. Према томе, ако не спавамо довољно, активно смањујемо произовдњу ових протеина и тако повећавамо шансе да се разболимо. Без цитокина наше тело не може да се одбрани од напада микроорганизама.
Често боравите на сунцу
Постоје теорије и истраживања која тврде да је један од разлога због ког се чешће разбољевамо зими што се мање излажемо сунцу, те наше тело мање производи витамин Д. Премда наука још није пронашла доказе за ове претпоставке, верује се да „сунчани витамин“, односно витамин Д помаже нормално функционисање имунитета.
Недостатак витамина Д у организму може се надоместити уносом одређених намирница и суплементацијом. Највише га има у риби и пуномасним млечним производима, као и у рибљем уљу и сојином млеку.
Редовно перите руке
Прање руку сапуном и водом најмање 20 секунди је најбољи начин за убијање клица. Када сте вани обавезно користите неко дезинфекционо средство након додиривања ствари (у продавницама, на банкомату и слично). Микроби се најлакше преносе када махинално додирнемо лице прљавим рукама.
Вежбајте
Редован тренинг и рекреативно бављење неким спортом добро је за срце, плућа, мозак и имунитет. У принципу, здравије тело је спремније да се одбрани од микроба, нарочито када су у питању респираторне инфекције попут грипа или прехладе.


Физичка активност не мора да значи исцрпљујуће тренинге. Заправо, пешачење и шетња у природи, лагане вежбе јоге или трчање споријим темпом и више су него довољне за почетак.
Неки природни лекови за јачање имуног система
Поред здравог начина живота, имунитету можете помоћи и тако што ћете редовно испијати лековите чајеве за јачање одбрамбеног система. Одабраном комбинацијом биљака оснажићете организам, а већина ових чајева припрема се брзо и једноставно.
Чај од шипка и липе
Чај од шипка и липе богат је витамином Ц и одличан је не само за јачање имунитета, већ и ублажавање грчева и умирење упаљене слузокоже. Овај изузетно укусан чај прави се од 25 грама шипка, 25 грама цветова липе, 15 грама коре наранџе и 15 грама цветова зове. Сви састојци се помешају, а потом се једна пуна супена кашика ове мешавине прелије са 250 мл воде. Чај се поклопи и остави да одстоји десетак минута, потом се процеди и пије врућ – 2 до 3 пута дневно.
Врућа лимунада
Од виталног значаја за наше здравље су витамини, а међу њима за имунитет је најзначајнији витамин Ц. Делујте превентивно и свакодневно попијте шољу вруће лимунаде. Загрејте 250 мл воде и у њу наспите исцеђен сок од једног лимуна. Потом долијте прохлађену воду или за ефикаснији учинак чај од шипка или слеза. Воду са лимуном засладите једном кашичицом меда.
Чај од шипка против прехладе
У случају да сте се већ прехладили, овај благотворан чај ће помоћи да у организам унесете потребну дозу витамина Ц. Припрема је лака и брза – две до три кашичице шипка прелије се са 250 мл воде и прокува, а потом остави 10 минута поклопљено. Пошто се процеди, треба додати једну кафену кашичицу меда и исту дозу лимуновог сока и попити чај док је врућ.
Почните са јачањем имунитета већ данас тако што ћете увести бар једну здраву навику. Временом можете да направите неколико промена у начину живота и исхрани и тако помогнете свом телу да се одбрани од вируса и бактерија који вребају. Делујте превентивно тако што ћете смањити унос шец́ера, а повећати унос течности и витамина. Редовно вежбајте и спавајте минимум седам сати дневно. Тако ће ваше тело бити снажније а ви здрави током целе године.




Коментари

Нема коментара. Будите Ви први који ће оставити коментар.


Ваш коментар

Пошаљи

Коментари објављени на сајту prokupljenadlanu.rs не одражавају став власника и уредништва, као ни корисника сајта. Ставови објављени у текстовима појединих аутора такође нису нужно ни ставови редакције, тако да не сносимо одговорност за штету насталу другом кориснику или трећој особи због кршења ових Услова и правила коментарисања.

Строго су забрањени: говор мржње, увреде на националној, расној или полној основи и псовке, директне претње другим корисницима, ауторима новинарског текста и/или члановима редакције, постављање садржаја и линкова порнографског, политички екстремног, увредљивог садржаја, оглашавање и постављање линкова чија сврха није давање додатаних информација везаних за текст.

Строго је забрањено и лажно представљање, тј. остављање лажних података у пољима за слање коментара. Коментари који су написани великим словима неће бити одобрени.

Редакција сајта задржава право да не одобри коментаре који не поштују горе наведене услове.


Анкета

Да ли возите бицикл?


Контакт

+381 69 75 53 12

urednistvo@prokupljenadlanu.rs

Пошаљи